Balatini Mağarası

Balatini Mağarası

Balatini Mağarası

Balatini Mağarası

Bu mağara bu alandaki en kapsamlı ve en güzel mağaradır. Genişçe kireç taşlarıyla kaplı nehir çıkıntısının sağ tarafından geçen faal bir dere mağarasıdır. Uzunsu Vadisi’nin kuzeye bakan yamacında Balat Mezra’ sının üzerinde bulunur ve Derebucak’ a 6 km, Çamlık Mahallesi’ne ise 5 km uzaklıktadır. Körükini ve Suluin Mağaraları’nın 3 km kuzey batısındadır.

Balatini Mağarası üst üste bulunan iki seviyeden oluşmuştur. Üst katı oluşturan fosil kolun zemini tamamen mağara kili ile kaplıdır. Alt kat olan su taşıyan asıl galeri ise suyun az olduğu dönemlerde su içinden yürünerek ilerlenebilmektedir. Sadece biri 5 metreden daha derin olan üç adet cadı kazanı geçiş teknikleri ile ya da bot kullanılarak geçilebilir. Travertenler ve dev cadı kazanları mağaranın görülmeye değer güzellikleridir.

Mağaranın bir girişi ve dört tane çıkışı mevcuttur.

Uçurumun içindeki ön cephede üç tane geniş geçit vardır ve en kolay geçit ana nehir geçidine doğru takip eder, başlangıçta 6-8 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliktedir.

Mağara içerisi tamamen incelendiğinde eski dönemlerden kalan mezar kalıntıları ve diğer işaretler mağaranın yaşam alanı olarak kullanıldığını göstermektedir.

Balatini Mağarası
Balatini Mağarası
DEREBUCAK WEATHER